Hlavní program Další programy El. obchody Kdo a jak nám pomáhá Info a odkazy Napište nám Kontakty Atlas NNO
Informace o neziskovém sektoru
Neziskovky čeká podvojné účetnictví

Krušnou cestu mezi účetními symboly jim ulehčí E-learningový program

Ladislav Schejbal


Neziskovky čeká podvojné účetnictví

Krušnou cestu mezi účetními symboly jim ulehčí E-learningový program

Ladislav Schejbal

Doposud to neziskovým organizacím vycházelo. Hrozby, že budou muset vést podvojné účetnictví, vyšuměly každoročně do prázdna, přetrvávalo pouze jakési ticho před bouří. Od příštího roku by však již udeřit opravdu mělo, a tak vznikala panika, kdo jej bude vlastně zajišťovat. Na placeného účetního peníze chybí a pro mnohé je vplutí do těchto poměrně složitých vod prakticky neřešitelné. Jeden významný pomocník se však přece jen objevil.

„Aby účetní a jednotliví hospodáři neziskových organizací byli na změnu účetnictví připraveni, byl pro ně za finanční spoluúčasti Evropského sociálního fondu (1,93 miliónu korun - pozn. red.) zpracován E-learningový program „Účetnictví pro nestátní neziskové organizace, které obdrží na CD Rom, všechny neziskové organizace Pardubického kraje,“ řekla Právu Zuzana Pavlasová z Centrály informačních technologií pro nestátní neziskové organizace ČR, jež zvítězila v konkurzu vypsaném tímto krajem.

Průvodce účetnictvím pomůže hlavně laikům

„Tento produkt, který jsme zpracovali za účasti řady odborníků osm měsíců, by měl být jakýmsi průvodcem účetnictvím, který by měl všem laikům v této oblasti nabídnout ochrannou ruku, jež je bezpečně provede jejich povinnostmi. Při jeho zpracování jsme vycházeli z připomínek pilotních organizací, které jsme po vzájemné konzultaci zapracovali nebo vyvrátili. Zajímavostí jsou testy, které zakončují jednotlivé kapitoly, které jim „povolí“ pokračovat v dalším studiu nebo je vrátí zpět na začátek kapitoly k nastudování příslušných neznalostí,“ prohlásil předseda správní rady Centrály informačních technologií Jiří Suk.  

 „Neziskovky se tím mohou na připravované změny v účetnictví včas připravit, navíc bez vynaložení finančních prostředků. Jde však pouze o organizace v Pardubickém kraji, který je nositelem projektu a zároveň i žadatelem o dotace z Evropského sociálního fondu. Pokud ale bude kraj i EU souhlasit, jsme připraveni pomoci i v jiných krajích,“ dodala Pavlasová.

 

Na závěr úterního pardubického semináře obdrželi jeho účastníci CD Romy, které jim budou průvodci v podvojném účetnictví.

Foto PRÁVO - Ladislav Schejbal

 

 Provozováno na publikačním systému Rozruch 2.0 od společnosti Šilhavý s.r.o. (c) centrála IT